Spiral Wound Gasket

کاربرد اسپایرل وند گسکت در انواع فلنچ نوع فلنچ و گسکت مناسب

Flat Face to recessed

Winding

Tongue & Groove

Winding

Male & Female

Winding

Flat Face

Winding w/ Centering Ring

Raised Face

Winding w/ Centering Ring

Winding w/ Inner Ring

Winding w/ Inner Ring

Winding w/ Inner Ring

Winding w/ Inner & Centering Ring

Winding w/ Inner & Centering Ring

گسکت اسپایرل وند به دلیل تنوع در سایز و کاربرد وسیع بسیار مورد توجه قرار دارد.مقاومت به خورندگی این واشر بسته به فلز و فیلر به کاررفته متفاوت است . این واشر در یک دامنه وسیع از دمای برودتی تا حدود دمای °1093C می تواند استفاده شود. این مدل از گسکت ها در تمام فشار ها قابل استفاده است از خلا تا فشار فلنج های استاندارد کلاس psi 2500 .

ساختار

در تولید این نوع گسکت ها ابتدا نوار فلزی که بیشتر استیل 304 یا 316 می باشد به شکل V فرم داده شده و با یک نوار پر کن (فیلر) غیر فلزی که بیشتر گرافیت می باشد روی هم مارپیچ می شوند. سه دور شروع و پایانی فقط فلز روی فلز پیچیده می شود که با جوش نقطه ای، خوب بهم متصل می شود. خاصیت ارتجاعی ویژه با انرژی مناسب سبب می شود به هنگام تغییرات متناوب دما و فشار در اتصال، قدرت نشت بندی موضعی بسیار عالی آن ظاهر شود. اقبال چشمگیر صنایع نفت، گاز، پتروشیمی ، نیروگاه ها، صنایع هسته ای ، صنایع ذوب فلزات، کشتی سازی ها و … به دلیل فوق است و برای استفاده در اتصال های ثابت لوله ها، شیرها، پمپ ها، مبدل های حرارتی و امثالهم توصیه می شود. توجه به نوع اتصال و فلنج و یا نقشه کامل در مبدل ها و تعیین دقیق ریب ها ی مورد نیاز ضرورت دارد. به همین دلیل انواع مختلف گسکت های اسپیرال تولید شرکت کیمیا تراب پارس به شرح مندرج در این کاتالوگ معرفی می گردد.

چگالی متفاوت Sealing Element

گسکت اسپایرل وند از نوارهای فلزی و فیلر های نرم متفاوتی ساخته می شوند , ودر نتیجه چگالی متفاوت قسمت درز گیر گسکت را می توان تولید کرد ,طبق یک قانون کلی فشردگی کم نوار فلزی و فیلر ضخیم تر در فشارهای کم و فشردگی زیاد نوار فلزی و فیلر نازک تر برای کاربرد فشارهای بالا می باشد , البته در فشار بالا نیاز به نیروی بیشتر پیچ ها می باشد.

انواع اسپایرل وند گسکت

نوع W

این نوع تنها از قسمت درزگیر ( Sealing Element) تشکیل شده است بدون رینگ داخلی و بیرونی . این نوع در فلنج های نر و ماده Tongue & groove و فلنج های شیار و زبانده (T&G) مورد استفاده قرار می گیرند. اما برای جاهای ناصاف فلنج های معمولی توصیه نمی شود.

نوع WI

رینگ داخلی فلزی به نوع SWG از گسکت های حلقوی اضافه می شود. نقش رینگ داخلی به عنوان تقویت کننده است به طوری که از تخریب گسکت طی بستن گسکت جلوگیری می کند و در فلنج های نوع نر و ماده مورد استفاده قرار می گیرد.

نوع WO

رینگ خارجی فلزی به گسکت حلقوی نوع W اضافه می شود. نقش رینگ خارجی در مرکز قرار دادن گسکت حلقوی است زمانی که در فلنج قرار می گیرد و همچنین از تغییر شکل حین بستن گسکت جلوگیری می کند. این نوع گسکت در فلنج های سطح برجسته استفاده می شود.

نوع WIO

رینگ داخلی به گسکت حلقوی از نوع SWG OR (دارای رینگ خارج) اضافه می گردد. رینگ داخلی از تغییر شکل گسکت و بیرون زدگی حین بستن جلوگیری می کند.

نوع WIO-MFG

گسکت نوع WIO-MFG ترکیبی از مقاومت به خورندگی و اکسایش میکا و نشت پذیری و ناتراوی گرافیت میباشد. نوار فلزی یک مانعی برای فرایند اکسایش هوای خارجی و گرافیت است به طور عمومی از فلز Monel یا Inconel برای نوار فلزی استفاده می شود این نوار فلزی از هر جنسی انتخاب میتوان کرد در مجموع خصوصیات و عملکرد این نوع گسکت موجب می شود تا دمای حدود ºC815 بکار رود . برای دماهای بالاتر نیز با مشاوره تیم مهندسی کیمیا تراب می‌توان از این نوع گسکت استفاده کرد.

نوع WIO-TFG

گسکت نوع WIO-TFG همانند سایر انواع است با این تفاوت که نوار فیلر در داخل
و بیرون از جنس گرافیت است و در وسط واشر از جنسPTFE میباشد .
برخی از مزایای برجسته این نوع واشر:
1- نیاز به تنش کمتر بر روی فلنج نسبت به عرض واشر
2- سطح تحت فشار نیروی شعاعی کوچکتری ایجاد می کند تا نمونه واشری که تماما از نوار PTFE تشکیل شده باشد بنابراین نیازی به حمایت واشر با رینگ داخلی در بسیاری از موارد نمی باشد.
3- به دلیل اینکه ناحیه PTFE واشر حفاظت شده با ناحیه ای که از پر کننده گرافیت استفاده شده واشر می تواند در مقابل شرایط سخت کاری دوام بیاورد.
4- در این نوع با استفاده از یک آشکار ساز نشت هلیم نرخ نشت 10-8 mbar l s-1 m-1 اندازه گیری شده است.

نوع WKO

طراحی شده برای محیط بشدت خورنده . نوع WKO یک نوعWIO است با رینگ بیرونی معمولی ولی با رینگ داخلی Kammprofile این طراحی نشت بندی دوبل کل سطح را کاملا پوشش میدهد از OD تا داخل فلنچ . فلز و فیلر بکار رفته در این واشر توسط مصرف کننده مشخص میشود. فلز رینگ داخلی Kammprofile از هر آلیاژ فلزی میتواند ساخته شود به طور معمول SS-316 ,SS-304,Monel,C.S ساخته میشود رینگ از جنسC.S را میتوان با روکش تفلون برای افزایش مقاومت شیمیایی محافظت شود رینگ داخلی Kammprofile معمولا با ضخامت 5 mm با روکش گرافیت یا تفلون ساخته می‎شود . این نوع به طور گسترده در کاربرد با هیدروفلوریک اسید HF تجویز می شود, اگر چه این طراحی از پتانسیل بیشتری برخوردار است. مزیت های اصلی این نوع : تماس با واسطه غیر فلزی ,مقاومت شیمیایی, طراحی ضد آتش و در دسترس بودن در سایز های بزرگ می باشد.

نوع WKO-MFG

نوع WKO-MFG مقاومت خورندگی در سخت ترین شرایط را فراهم میکند این نوع ترکیبی ازWKO و MFG میباشد و خوصوصیات MFG با بالاترین خلوص گرافیت و رینگ داخلی Kammprofile که با جنس PTFE روکش شده hست.

نوع W همراه با تقسیم کننده یا Rib

این نوع گسکت ها در مبدل های حرارتی و جاهایی که نیاز به ایجاد موانع عبور است استفاده می شود. قسمت خارجی از ساختار گسکت های اسپیرال تشکیل شده است و پارتیشن جدا کننده (Rib) معمولاً بصورت Single ، Double Jacket و یا Grooved به قطر داخلی گسکت اسپیرال متصل می شود.

نوع WO همراه با تقسیم کننده یا Rib

این نوع از گسکت ها همان گسکت نوع SWG با تقسیم کننده Rib است جز اینکه رینگ خارجی روی گسکت نصب شده است. این نوع از گسکت ها ساختار گسکت اسپیرال را دارند و علاوه بر آن خاصیت ارتجاعی ذاتی این نوع گسکت ها باعث ایجاد کیفیت بالای نشت بندی می گردد. برای این نوع از گسکت ها لازم است نقشه ابعادی محل و شکل ظاهری Rib ها ارائه داده شود.

نوع WI همراه با تقسیم کننده یا Rib

این نوع از گسکت برای مبدل های حرارتی و تنظیمات فلنج TEMA به کار برده می شود. ساختار استاندارد گسکت های اسپیرال دارای رینگ داخلی می باشد و پارتیشن یا جدا کننده به رینگ داخلی متصل می شود. به این منظور طراحی شده است که در محل مورد نظر به درستی نصب شود.

Irregular – Shape WIO Gaskets
(گسکت های اسپیرال غیر حلقوی)

این نوع گسکت ها دارای اشکال مختلفی هستند که شامل بیضی معمولی (Normal Oval)، لوزی (Diamond)، مربعی، شیاردار (Track) و … می‌شود. (شکل‌هایی که دارای خطوط راست و شعاع منحنی کوچکی هستند، به سختی ساخته می‌شوند. لطفاً قبل از سفارش، با ما مشورت نمائید.)

این نوع گسکت‌ها اساساً برای استفاده در بندانه (Bonnet)، دستگاه‌های دستی (Hand holes)، و مانهول‌های بویلر (Boiler Manhole) مورد استفاده قرار می‌گیرند.

توجه: در هنگام سفارش گسکت، لطفاً اندازه‌های مربوط به R1، C، B، A را مشخص کنید.

Irregular shaped type
Square type
Diamond type
Elliptcal type
Track type

اندازه و ضخامت گسکت اسپایرل وند

گسکت اسپایرل وند ناتراب در ضخامت های 2.5 , 3.2 , 4.5 , 6.3 , 7.2 موجود هستند جدول زیر دامنه اندازه هایی است که به طور معمول با ضخامت داده شده ساخته می شود در راستای آن ضخامت واشر بکار رفته پیشنهاد داده شده است .

جدول تلرانس گسکت های اسپیرال بر اساس استاندارد ASME B16.20
جدول ابعادی گسکت های اسپایرل بر اساس استاندارد ASME B1620 سایز 1/2 تا 24 اینچ
جدول ابعادی گسکت های اسپیرال بر اساس استاندارد. (MSS-SP44) ASME B16.20, ASME B16.47 Seri A سایز 26 تا 60 اینچ
جدول ابعادی گسکت های اسپیرال بر اساس استاندارد. (API 605) ASME B16.20, ASME B16.47 Seri B سایز 26 تا 60 اینچ
×